שחזור מידע – כל המידע

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בעידן המודרני כל המידע החשוב שלנו מצוי בקבצים, אבל מה קורה כאשר קובץ,  תמונה, מכתב חשוב נמחק ונעלם או לפתע המחשב קרס, בשלב זה אנו נתחיל במסע שיחזור הקבצים שיכול להיות מאוד פשוט אך גם מאוד מסובך, המצב ייקבע על פי פרמטרים של זמן, סוג הנזק, סוג הקבצים וכו'

מה זה שחזור מידע?

שחזור מידע לרוב יהיה שחזור קבצים אשר נמחקו או נפגמו. בחלק גדול מהמקרים ניתן לשחזר קבצים באמצעות מערכת הקבצים או אשף שיחזור קבצים זוהי פעולה שעלולה להיות מסובך ועדיף לפנות לאיש מקצוע מנוסה שלא יותיר נזק על המערכת, ישנם שחזורים מובנים ופשוטים שמערכות מנגישות כחלק מהשירות למשתמשים כמו סל מחזור, ענני גיבוי, גישה להיסטוריה, הצגת קבצים אחרונים ועוד, כל אלו יסיעו לנו לבצע שיחזור מהיר וידידותי באופן יחסי, ייתכן ושיחזור עצמאי לא יפיק את שיחזור המידע אותו דרשתם מלכתחילה ותאלצו לפנות למעבדות לשחזור מידע.

שחזור מידע מקובץ מחוק

ההנחה המקצועית היא שהיכולת לשחזר מידע נובעת מכך שקבצים אשר נמחקים ממערכת הקבצים לא מוחלפים באופן מיידי על ידי תוכן אחר, ברוב המקרים בהם אדם נתקל בצורך לשחזור מידע, וייתכן כי המחיקה היא רישום הקובץ כלומר סימון השטח הפנוי, שם יהיה ניתן למצוא את תוכן המידע שמחכה להתחלף ובכך לבצע שחזור ממוקד לאותו מידע, לכן רצוי לבצע שיחזור זה בסמוך לאובדן הקבצים ככל הניתן.

שחזור מידע לא נכון מסוכן למחשב

שחזור מידע, במקרים רבים מסמל הצלחה בהצלת מידע שאבד כשיש צורך לשחזרו, בדרך כלל המחיקה נעשית לא בכוונה או בטעות. אך יחד עם סיפורי ההצלחה הרבים של שחזור מידע וקבצים, לא פעם תהליך שחזור המידע יכול להוביל לבעיות כמו בעיות בהבטחת המידע, כלומר פגיעה במנגנון שמטרתו למנוע דליפת ידיעות ולסכל ניסיונות של צד שלישי להשיג מידע יקר עלינו.

אם מחקתי קובץ האם אפשר לשחזר את המידע שלו?

אחת מסכנות הבטחת המידע שקיימות כיום היא חוסר ההבנה של המשתמש בקושי שקיים במחיקת הקבצים לאלתר, ללא היכולת לשחזר את המידע שלהם שוב לעולם, ההנחה הרווחת היא שאנשים מאמינים שמחיקת קובץ מונעת כל גישה למידע שבו, כשבעצם המידע ברוב גדול של המקרים יהיה ניתן לשחזור יחסית בקלות לאדם מקצועי ומנוסה זוהי טעות נפוצה שצריך לקחת בחשבון.

איך למחוק קובץ לצמיתות שלא יוכלו לשחזר את המידע שעליו?

רוב השיטות המציעות מחיקת קבצים לצמיתות אינן פועלות באופן אוטומטי ולעיתים צריך לבצע פעולה שונה או נוספת על מנת לפסול אפשרות לשחזור אותו המידע שמופיע על הקובץ המחוק.

במקרים בהם ישנה רגישות יתרה המעוררת צורך למחיקה ללא יכולות שחזור מידע ייתכן ונצטרך תוכנה ייעודית שתמחק את הקובץ מכל המקומות בהם הוא מופיע ושיוכל להישלף מהן בעת שחזור המידע הבא.

שחזור מידע פורנזי מה זה אומר?

משמעות המילה "פורנזי" היא משפט פלילי ומקור המושג הוא במילה הלטינית "פורום", שם התקיימו משפטים ברומא העתיקה. המילה פורנזי מתארת שימוש בראיות מדעיות לפיענוח פשעים והבאת ראיות פורנזיות על מנת לסייע לבית המשפט לקבל את ההחלטות המדויקות ביותר בכל הקשור לפשעים פליליים. בישראל  ה'מז"פ' (מחלקה לזיהוי פלילי) אחראים על שחזור מידע פורנזי כאשר עולה חשד לפשע השחזור כולל בדיקות, מחקר וראיות פורנזיות המובאות לבית המשפט. בתום הצלחת שחזור המידע.

הבאת אותן ראיות פורנזיות הן הפקה וניתוחים שנעשים באמצעיים טכנולוגיים, כימיים, ביולוגיים, פיזיקליים ומתמטיים. מטרת שחזור המידע הפורנזי היא לנתח מקרי פשיעה פליליים ולספק ראיות מדעיות בתחום הפלילי, שמשמשות את בתי המשפט ככלי לקבלת החלטות. כיום, המדע הפורנזי משמש בכל התחומים האזרחיים ובכך ניתן להצביע על חבות מסוימת, פגמים, תקלות, אחראים על תקלות ועוד, המדע הפורנזי מתבקש כאשר עולה צורך לברר סוגיות פליליות שנויות במחלקות ושחזור מידע עלול לשפוך אור גדול ולהשפיע על החלטת השופטים.

גיבוי הוא הפתרון לשחזור המידע

עננים הם פתרון אחד ונוח לשחזור מידע, בעידן החדש כל המידע שלנו עלול למצוא את עצמו במוקדם ובמאוחר מועלה לגיבוי על ענן של חברה כזו או אחרת, שחזור מידע בעננים זהו דבר שלשמם הם נועדו אך הם מוגבלים במקום אלא אם המשתמש ירכוש נפח זיכרון נוסף. העלו את המידע לרשת באמצעות שיתוף באימייל או ברשת חברתית עם פרטיות מרבית לצורך גיבוי, זהו פתרון זול ופשוט אך עלול לחשוף את המידע לגורמים וחברות צד שלישי. אביזרי זיכרון, השוק מלא באביזרים אשר מאפשרים לאחסן עליהם מידע רב וחשוב, אותם מוצרים יחסית זולים וכוללים כרטיסי זיכרון למיניהם, דיסקים כאלו ואחרים, כונני זיכרון ועוד לא מעט פתרונות, אלו הן פעולות הגיבוי הנדרשות על מנת להימנע משחזור מידע.

האם ניתן לשחזר כל מידע?

במקרים רבים שחזור המידע מתאפשר בתנאי שאין פגם פיזי לאותו אביזר ממנו אנו מעוניינים לשחזר מידע, נזקים שנגרמים מנפילות, רטיבות, גניבה, עייפות החלקים וכו' עלולים לגרום למידע להיעלם לנצח ללא יכולת לשחזר את המידע אותו רצינו לשחזר, לכן חשוב שבמידה וברצוננו לשחזר מידע חשוב ראשית לאחסן אותו במספר מקומות על מנת להבטיח את יכולת שחזור המידע בעתיד כשנדרש לכך.

מסכמים את שחזור המידע

שחזור מידע הוא תהליך שלרוב מערכות ינסו להקל עלינו את התהליך אך יחד עם זאת ייתכן מצב בו לא נצליח לשחזר בעצמנו קובץ ויהיה עלינו לפנות למעבדת שחזור מידע ממחשבים בתקווה שהיא תצליח לשחזר את המידע הדרוש, במידע ומעבדה גם אינה מצליחה לשחזר את המידע הפגום, ייתכן והמידע אבד לעולם ללא יכולות שחזור המידע ממנו גם בעתיד לכן גיבוי הוא הפתרון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

המחשב בצרות?

פונים למומחים של אליחי מחשבים ומקבלים מענה מהיר ואיכותי לכל שאלה נשמח להגיע לבדיקת מחשב אצלכם
עד 60 דקות

צור קשר

פוסטים אחרונים